Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Csoma Mózes

Világ Dercsényi Dávid

Észak-Korea szándékosan rémisztgethetett, hogy megbékélésre késztesse ellenségeit

Ideálisak a körülmények a koreai megegyezésre: az USA elnöke hajlik Kim Dzsong Un és rezsimje elismerésére, a vezetők erejük és hatalmuk teljében vannak, és úgy fest, a korábban agresszív és provokatív észak-koreai stratégia is sikerrel járt – Csoma Mózes Korea-szakértővel beszélgettünk a történelmi jelzővel illetett legfrissebb fejlemények után.

Világ Dercsényi Dávid

Észak-Korea: a következő év dönthet arról, lesz-e újabb világégés

Egyre nehezebb feladványnak tűnik az észak-koreai sokismeretlenes egyenlet. Az atomprogramjának fejlesztését a tervek szerint végző országot, úgy tűnik, az elrettentés hagyományos eszközei nem állítják meg, egy katonai akció pedig embermilliók pusztulását hozhatná magával. Kína tűnik kulcsfigurának, amely rávehetné Phenjant a visszakozásra, de Peking mintha éppen az USA–Dél-Korea–Japán alkotta koalíció ellen lavírozna. Egy év lehet hátra addig, hogy Észak-Koreának hadrendbe állítható nukleáris arzenálja lehessen.

Világ hvg.hu/MTI

Észak-Korea óriási pofonokba futhat bele a robbantás után

Vélhetően tárgyalásokat akar kizsarolni a nagyhatalmaktól Észak-Korea a szerdán végrehajtott hidrogénbomba-kísérlettel, de nem zárható ki, hogy a teszt után újabb szankciókat fogadnak majd el Phenjan ellen – mondta Csoma Mózes, az ELTE Bölcsészettudományi Kara Koreai Tanszékének vezetője. Igazán nagy pofon szerinte például a kínai olajcsap elzárása lehetne, de kérdés, az egyébként óvatos Peking bevállalna-e most egy ilyen lépést, és azt sem tudni, mit lép Moszkva.